Všetko, čo potrebujete vedieť o alkohole v kozmetike

Alkohol, etanol, ethyl alkohol – téma, o ktorej sa neustále hovorí. Ale prečo? Alkohol je prísadou, ktorá sa v kozmetickom priemysle využíva pomerne často. Pravdepodobne sa pýtate, odkiaľ sa berie. V prípade Yves Rocher sa získava fermentáciou a destiláciou repy. Vo vašich produktoch tak nájdete etanol a ethyl alkohol (označený ako „alkohol“) a to hneď z niekoľkých dôvodov.

 

Alkohol sa považuje za prchavý. To znamená, že po aplikácii rýchlo vyprchá. Zároveň je nositeľom aktívnych látok, vďaka čomu sú produkty účinnejšie. Takisto milujete ten svieži pocit po nanesení dezodorantu? Tak práve ten máte vďaka alkoholu. V kozmetike je jedným z najpoužívanejších rozpúšťadiel voda. Podobné vlastnosti má ale aj alkohol. Ten pomáha niektoré látky extrahovať alebo rozpustiť. Preto sa používa napríklad v parfémoch.

Má takisto skvelú vlastnosť, ktorú v angličtine poznáme pod pojmom „delipoding“. Je týmpádom skvelým pomocníkom pre mastnú pleť, pretože eliminuje prebytok kožného mazu, ktorý sa hromadí na povrchu pokožky (krásne, my vieme…). Pozor ale na zámenu s mastnými alkoholmi. Určite ste si už v zložení niektorých produktov všimli názov ako behenyl alkohol, cetyl alkohol alebo benzyl alkohol. Tie sa od ethyl alkoholu líšia vzhľadom aj vlastnosťami. Mimo iné z nich pleť nebenefituje. Ethyl alkohol je pre pleť netoxický a nedráždivý, je filmotvorný, zvláčňujúci, hydratačný a pleť chráni.

 

Prečo má potom alkohol zlú reputáciu?

V niektorých prípadoch funguje alkohol „príliš dobre“. Jeho vysušujúce vlastnosti môžu dráždiť citlivú alebo suchú pleť aj v prípade, že alkohol nie je sám o sebe iritujúcou zložkou. Svoju rolu hraje aj dávkovanie a znalosť zloženia produktu.

 

 

Ako je to v prípade Yves Rocher?

U nás je to jednoduché. Aby sme zabránili podráždeniu a neznášanlivosť produktov, vyhýbáme sa používaniu alkoholu v prípravkoch pre citlivú a suchú pleť.